Ana Sayfa Danışmanlık Bağımsız Denetim Kredilerde Bağımsız Denetim

Kredilerde Bağımsız Denetim

Kredilerde Bağımsız Denetim raporu kapsamında 19.02.2019’da Resmi Gazete’de Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik yayımlandı.

(Kaynak) Yönetmeliğe göre; Bağımsız Denetime tabi olan şirketler 2 milyon TL’yi geçen kredi çekme taleplerinde Bağımsız Denetim’den geçmiş Finansal Tablolarını da ilgili bankaya sunmak zorundadır.
01.11.2006 tarihli Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’te (Kaynak) bir takım değişiklikler yapılmıştır. Değişiklikte amaç, kurumların bankalardan kredi çekmek istemeleri sonucu, bankaların istenen tutara göre kurumlardan talep edeceği belgeleri belirtmektir. Bankalar bu sayede; yüksek miktarda kredi çekecek şirketlerin oluşturabileceği riski saptayabilecektir. Bu duruma göre de kredi açma hizmetini verme ya da vermeme kararını daha sağlıklı olarak verebileceklerdir. belirtilen nitelikteki şirketlerin bağımsız denetim raporu sunarak bankalara bu şekilde bir güvence vermesidir.

Önemli Değişiklikler

1- 8. Maddenin Birinci Fıkrasının (a) Bendi – Kredilerde Bağımsız Denetim Şartı

Maddenin eski haline göre 100.000 TL altındaki kredi çekme istekleri için şirketlerin bankalara herhangi bir hesap planı sunması gerekmiyordu. Ancak; yeni düzenleme ile 2.000.000 TL altındaki tutarlar için hesap planı sunulması gerekmiyor. Buna karşın, 2.000.000 TL üstündeki kredi tutarı çekecek olan şirketler, bağımsız denetime tabi ise; Finansal Raporlama Standartlarına uygun biçimde hazırlanmış ve bağımsız denetimden geçmiş finansal tabloları banka tarafından talep edilir.

2- 9. Madde

Madde 9 – (1) Bankalar 8. maddenin birinci fıkrası uyarınca hesap durumu belgesi olarak,
Maddenin a ve b bendleri tamamen değiştirilmiştir. a bendine göre bağımsız denetime tabi şirketlerin TFRS’ye (Türkiye Finansal Raporlama Standartları) uygun şekilde hazırlanmış bağımsız denetimden geçmiş finansal raporlarını sunması gerekmektedir. b bendine göre ise; a bendinin dışında kalan firmalar; yani 2.000.000 TL’den fazla kredi talebinde bulunan ancak bağımsız denetime tabi olmayan şirketlere göre düzenleme yapılmıştır. Söz konusu şirketler, Vergi Usul Kanunu’na (VUK) göre düzenlenecek finansal tablolarını sunması gerekmektedir.
Kısacası; bir şirket bağımsız denetime tabi ise ve 2.000.000 TL’den fazla bir miktarda kredi çekmek istiyorsa, TFRS’ye göre bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolarını bankaya sunmalıdır. Bağımsız denetime tabi olmayan şirketler ise; eski usulde gereken belgeler ile başvuruda bulunabilir.


Bağımsız denetim hadlerini buradan öğrenebilirsiniz. Şirketinizin bağımsız denetimine tabi olup olmadığını ise KGK tarafından sunulan hizmete buradan ulaşarak öğrenebilirsiniz.
Yönetmelikte bunun gibi birçok maddede farklı durumlarda bulunan şirketler için (Örn. Sermayesinin yarısından fazlası merkezi yönetim kapsamında bulunan kamu idareleri) bağımsız denetimden geçmiş finansal tabloların kredi için için zorunluluğundan söz edilmiştir.
Kanun koyucu belirtilen maddeler ile bağımsız denetime tabi olan ancak denetimden geçmeyen şirketlerin önüne kredi çekme engeli getirmiştir. Bilindiği üzere, bağımsız denetime tabi olmasına rağmen denetimden geçmeyen şirketler için para cezası uygulanmaktadır. Para cezasına ek olarak şirketlerin yönetim kurulu, faaliyet raporu vb. gibi işlemleri resmi kurumlar tarafından kabul edilmemektedir.

3- 9. Maddenin 4. Fıkrası

Değiştirilen maddeye göre, banka nezdindeki toplam kredi riski 500.000 Amerikan Doları’nı aşan yurt dışındaki yerleşik kişilerden ilgili ülke mevzuatına göre yetkilendirilen bağımsız denetim şirketi tarafından denetlenmiş olması şartı aranmaktadır.

Yıldızlar Bağımsız Denetim A.Ş. olarak Kredilerde Bağımsız Denetim Raporunuz için danışmanlık alabilir, teklif formunu doldurarak ön bilgi alabilirsiniz.

Sitemizdeki her türlü içeriğin kopyalanması yasaktır. Telif Hakkı Yasası gereğince kaynak belirtmek şartı ile paylaşıma izin verilmektedir. Paylaşılması halinde Yıldızlar Bağımsız Denetim A.Ş. yasal haklarını kullanmayı tercih edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya girin

Son Yazılar

KDV İade Rehberi

KDV İadesi Nedir? KDV iadesi, vergiye tâbi olan mükelleflere devletin sunduğu bir teşvik ya da istisnai durumdur. Katma Değer Vergisi’nin...

İşsizlik Ödeneği

İşsizlik Ödeneğinin Tanımı Sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli...

ÖTV Oranları 2020

Özel Tüketim Ödentisi ve Katma Değer Vergisi’ nin tanımlanmasına yönelik yapılan farklılıklar ile beraber taşıtların Katma Değer Vergisi ve ÖTV’ lerinin hesaplanma...