Ana Sayfa Danışmanlık KDV İadesi KDV İSTİSNASI (KDV ÖDENEREK YAPILAN ALIMLAR)

KDV İSTİSNASI (KDV ÖDENEREK YAPILAN ALIMLAR)

İSTİSNA BELGESİ OLMASINA RAĞMEN KDV ÖDENEREK YAPILAN ALIMLAR

 • KDV İstisnası kapsamındaki mal ve hizmetlerin KDV ödenerek yapılan alımlar satın alınması da mümkündür.
 • Bu durumda, alınan mal ve hizmetlere ilişkin ödenen KDV, bağış yapacaklara iade edilir.
 • Ancak bağış yapan ve istisna belgesi olan şirket KDV İstisnasından elde etmiş olduğu KDV ödemeden mal ve hizmet alımı hakkını diğer alımlarda da kaybeder. Bu durum İstisna Belgesi’nin geçerliliğini bozmaz. Ancak bağış yapan şirket seçtiği yöntemden diğerine geçemez.
 • Bağışçının tüm mal ve hizmet alımlarının ya KDV ödemeden ya da KDV iadesi ile olması gerekmektedir.
 • Alınan mal ve hizmetlerin bir kısmının KDV ödemeden, diğer kısmının da KDV iadesi ile yapılması mümkün değildir.
 • KDV iadesi yapılabilmesi için daha önce belirtilen şartların bağışçıda aranılmasına ek olarak istisna belgesi eki listenin (proje kapsamında yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifalarına ilişkin liste) temin edilmesi gerekmektedir.
 • İstisna belgesi eki liste, bağış yapacaklara bir yazı ekinde verilir ve bunlar için istisna belgesi düzenlenmez.

1.1. Mal ve Hizmetlerin Sisteme Girişi

Bağış yapacaklar istisna belgesi eki listenin ilgili mal veya hizmete ilişkin bölümüne alış faturasının tarihi, numarası, mal veya tutarını belirtmek suretiyle projeye uygun olarak sisteme girerler.

 • Diğer hususlar 3.1. Mal ve Hizmetlerin Sisteme Girişi başlığındaki maddeler ile aynıdır.

1.2. KDV Ödenerek Yapılan Alımlar – Uygulama

Bağış yapacakların KDV mükellefiyeti bulunması halinde, bu işlemler dolayısıyla yüklenilen vergiler indirim konusu yapılır.

 • İndirim yoluyla telafi edilememeleri halinde ise iade konusu yapılabilir.
 • Bağış yapacakların KDV mükellefiyeti bulunmaması halinde ise proje kapsamındaki mal ve hizmetler nedeniyle ödenen KDV, bağışlanan tesisin bulunduğu yer vergi dairesince iade edilir.
 • 1.1. İstisna Belgesinin Yenilenmesi başlığında belirtilen bildirimler, ilgili idare ve kuruluşlar tarafından yapılmadığı sürece İstisna kapsamında iade yapılmaz.

Konu ile ilgili olarak danışmanlık hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşınız.

Sitemizdeki her türlü içeriğin kopyalanması yasaktır. Telif Hakkı Yasası gereğince kaynak belirtmek şartı ile paylaşıma izin verilmektedir. Paylaşılması halinde Yıldızlar Bağımsız Denetim A.Ş. yasal haklarını kullanmayı tercih edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya girin

Son Yazılar

KDV İade Rehberi

KDV İadesi Nedir? KDV iadesi, vergiye tâbi olan mükelleflere devletin sunduğu bir teşvik ya da istisnai durumdur. Katma Değer Vergisi’nin...

İşsizlik Ödeneği

İşsizlik Ödeneğinin Tanımı Sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli...

ÖTV Oranları 2020

Özel Tüketim Ödentisi ve Katma Değer Vergisi’ nin tanımlanmasına yönelik yapılan farklılıklar ile beraber taşıtların Katma Değer Vergisi ve ÖTV’ lerinin hesaplanma...